Photos
List of Performers.

This page is to list all Performers in their Classes,
   in order of Day, Venue and Time (as basis for printed Programme).

 

Thursday, 21st November 2019

 

Assembly Room, Town Hall


09:30 Class VS2: Verse Speaking age 6

Beatrix Bennett

09:30 Class VS4: Verse Speaking age 8

Molly Foot

09:30 Class VS5: Verse Speaking age 9

Samuel Stolley

09:30 Class VS7: Verse Speaking age 11

Charlotte Hillman
Charlotte Owen
Isabella Bowes

10:30 Class VS8: Verse Speaking 13 & under

Thalia Johnson
Evie Berriman
Harriette Puddy-Jones

10:30 Class VS9: Verse Speaking 15 & under

Isabella Lane 

11:20 Class VS13: Sonnet Class 18 & under

Thalia Johnson

11:30 Class RS2: Reading At Sight 11 & under

Isabella Bowes

11:30 Class RS3: Reading At Sight 13 & under

Harriette Puddy-Jones

11:30 Class RS4: Reading At Sight 18 & under

Isabella Lane
Megan Cuthbert 

12:00 Class PR2: Prose Reading 11 & under

Charlotte Owen

12:00 Class PR3: Prose Reading 13 & under

Francesca Caddell
Evie Berriman
Harriette Puddy-Jones

12:00 Class PR4: Prose Reading 18 & under

Alicia Owen
Megan Cuthbert 

14:00 Class GS1: Group Speaking 9 & under

Sophie Trevithick, Jessica MacPhee, Olivia Shirodkar, Teyla Burton & Abigail Stirzaker
Daisy Reis, Emila Corbett & Harry Douglas

14:15 Class MO1: Monologue 9 & under

Daisy Cardiff
Jemima James
Claudia Fry
Willa van Kuffeler
Georgia Albery
Beatrix Lord
Alexander Diment
Tanwen Jefferson

14:15 Class MO2: Monologue age 10

Tabitha Green
Mia Webb
Carina Chicco
Charles Hicks

14:15 Class MO3: Monologue age 11

Zara Awoodun

16:05 Class MO4: Monologue 13 & under

Emerson Ford
Darcey Eccles
Thalia Johnson
Cali Paterson 
Helli Zammit
Lisa Grime
Francesca Caddell
Evie Berriman
Harriette Puddy-Jones
Benjamin Armitage
Amelie Bruce
Cecily Gates

18:30 Class MO5: Monologue 15 & under

Gemma Tucker
Libby Shirley
Inseo Jung
Emily Wawer
Louie Cliff
Isabella Lane 
Alicia Owen
Maximus Curnock
Megan Cuthbert 

19:40 Class MO6: Monologue 18 & under

Megan James
Bliss Sibley-Greenslade
Sophie Wilson

20:10 Class MO7: Monologue over 18

Georgia Miller

20:20 Class MO11: Shakespeare Scene over 18

Georgia Miller

 

Cheese Hall, Town Hall


09:30 Class B2: Brass Solo 11 & under

Lauren Pocock 

09:30 Class B7: Brass Repertoire 11 & under

Rufus Pitt

10:00 Class W1: Beginners' Woodwind Workshop

Anya Pockett

10:10 Class W2: Woodwind Solo 10 & under

Anya Pockett
Georgia Albery
Isla Stewart
Sophia Bones
Georgina Tanner
Jocelyn Hughes

10:40 Class W3: Woodwind Solo 12 & under

Katie-Mae Garlington
Rebecca Henley
Francesca Grinyer
Amelia Boyd 

11:15 Class W4: Woodwind Solo 15 & under

Ella Wilcock
Harriette Puddy-Jones
Darcey King
Jessica Grinyer
Lucinda Elliott
Zoe Haythornthwaite
Maria Stone
Charlotte Bayley

12:10 Class W5: Woodwind Solo 18 & under

Madeleine Longbotham

12:25 Class W6: Woodwind Concerto (Open)

Madeleine Longbotham
Ruth Perera

14:00 Class W13: Woodwind Duet 11 & under

Katie-Mae Garlington & Rebecca Henley

14:00 Class W14: Woodwind Duet 14 & under

Maria Stone & Darcey King

14:20 Class W10: Woodwind Repertoire 13 & under

Ella Wilcock
Maria Stone

14:20 Class W11: Woodwind Repertoire 15 & under

Charlotte Bayley

14:20 Class W12: Woodwind Repertoire 18 & under

Madeleine Longbotham

 

St. John's Church


14:00 Class C6: Choir 18 & under

St John's Church Choir 

 

St. John’s Church


11:15 Class C1: Choir 11 & under

St Margaret's Junior Choristers 
Bishops Cannings School Choir 
Holy Trinity Primary Academy Choir 
Colston's Lower School Choir

11:15 Class C2: School Music Presentation 11 & under

Holy Trinity Primary Academy Choir 

11:15 Class C3: Chamber Choir 11 & under

CLS Chamber Choir

14:00 Class C4: Choir 14 & under

St Mary's Calne Junior Choir 
Devizes Harmony

14:00 Class C5: Chamber Choir 14 & under

Devizes Harmony

15:00 Class E1: Ensemble 14 & under

Lavington Clarinet Quartet

15:00 Class E2: Ensemble 18 & under

Lavington Woodwind Quartet

15:45 Class OR1: Organ Solo 14 & under

Anna Hallett

15:45 Class OR2: Organ Solo 18 & under

Anna Hallett
Gabriel Longbotham

19:30 Class C8: Adult Voice Choirs

The Philomel Singers 
The Seend Singers 
St John's Church Choir 

 

Friday, 22nd November 2019

 

Assembly Room, Town Hall


09:30 Class DU1: Duologue 9 & under

Elodie Angus & Delphi Scott

09:30 Class DU2: Duologue age 10

Mia Webb & Tabitha Green
Missy Gates & Harriett Hitchman
Isla Stewart & Eloise Rudler

09:30 Class DU3: Duologue age 11

Grace Haslam & Sophia Bones

10:10 Class DU4: Duologue 13 & under

Eleanor Best & Lily Hobbs
Keane Wozencraft & Evan Dummet
Archie Truman & Lucy White
Cecily Gates & Anna White

10:10 Class DU5: Duologue 15 & under

Charlotte Everson & Samantha Harding
Arwen Lazarus & Annabel Wareham

11:10 Class GD3: Group Drama 15 & under

AJA 

11:25 Class MO8: Shakespeare Scene 13 & under

Thalia Johnson
Evie Berriman
Harriette Puddy-Jones

11:25 Class MO9: Shakespeare Scene 15 & under

Isabella Lane 

11:25 Class MO10: Shakespeare Scene 18 & under

Sophie Wilson

14:00 Class S13: Classical Guitar Solo 11 & under

Bo Archibold

14:10 Class S1: Beginners' String workshop

Shiya Wang
Matilda James
Sophie Ballentyne

14:30 Class S2: String Solo 10 & under

Tess Porritt
Laurie Hawtin
Maud Chapman
Teyla Burton
Alice Stevens
Mia Budge
Ami Budge
Georgie Goff
Willa Mallinson
Olivia Shirodkar
Claudia Fry
Rhiannon Turner

15:30 Class S8: String Repertoire 9 & under

Teyla Burton
Jemima James
Robyn Armstrong

16:10 Class S16: String Duet 11 & under

Freya Love & Monte Love
Maud Chapman & Dotty Chapman
Lucille Hugo & Lexie Paget
Harry Burton & Teyla Burton

16:30 Class S3: String Solo 12 & under

Freya Love

16:30 Class S9: String Repertoire 11 & under

Tess Porritt
Laurie Hawtin
Alice Stevens

17:00 Class S10: String Repertoire 13 & under

Liana Tian
Oliver Porritt
Arabella Caldwell

18:45 Class S4: String Solo 15 & under

Lily Steggall
Arabella Thornton
Arabella Caldwell

18:45 Class S5: String Solo 18 & under

Liana Tian
Eliza Munday

19:45 Class S6: String Concerto (Open)

Liana Tian
Lily Steggall
Eliza Munday
Arabella Thornton

 

Cheese Hall, Town Hall


10:00 Class F1: Folk Song 10 & under

Briallyn Williams
Taliesin Williams
Amelie Wilson

10:00 Class F2: Folk Song 12 & under

Jai Rogers
Lisa Grime
Sophia Cox

10:40 Class F3: Folk Song 15 & under

Anna Hallett
Isabella Lane
Martha Nicholson
Megan Cuthbert 

10:40 Class F4: Folk Song 18 & under

Annabel Bigland
Orla Dunne
Teodora Caliu

11:30 Class V1: Vocal Solo 9 & under

Amelia Wheller

11:30 Class V2: Vocal Solo 11 & under

Missy Gates
Jasmine Stone
Sophia Cox

11:30 Class V3: Vocal Solo 13 & under

Isabella Bleaken 
Martha Nicholson
Florence Boardman

12:15 Class V4: Vocal Solo 15 & under

Anna Hallett
Isabella Lane

12:15 Class V10: Vocal Repertoire 13 & under

Isabella Bleaken 

14:00 Class V5: Vocal Solo 18 & under

Annabel Bigland
Orla Dunne

14:00 Class V11: Vocal Repertoire 15 & under

Anna Hallett
Isabella Lane

14:40 Class V6: Vocal Solo over 18

Patrick Williams

14:40 Class V16: Vocal Duet 18 & under

Annabel Bigland & Sophie Wilson

15:10 Class V7: Vocal Recital (Open)

Isabella Lane
Annabel Bigland

15:10 Class V12: Vocal Repertoire 18 & under

Annabel Bigland

17:45 Class P8: Piano Solo Grade 6

Tess Porritt

17:45 Class P15: Piano Repertoire 11 & under

Tess Porritt
Nelson Shears
Harry Burton

18:15 Class P1: Beginners' Piano Solo

Jem Somerville
Christopher Tyler
Anoushka van Kuffeler
Arabella Davies
Sophie Trevithick

18:45 Class P2: Piano Solo Preparatory

Kay Cadman
Olivia Shirodkar
Francesca Brewer
Zara Board

18:45 Class P3: Piano Solo Grade 1

Freya Love
Eliza de Voogd
Eloise Rudler
Alexander Diment
Daisy Cardiff
Georgia Albery
Elsa Whinney
Isla Stewart

19:20 Class P4: Piano Solo Grade 2

Florence Kibby
Zac Leigh
Sophie Ruscoe
Sookie Archibold
Briallyn Williams

19:45 Class P13: Piano Solo over 18

Rebekah Sloane Mather

19:45 Class P20: All That Jazz 13 & under

Ruby Gisbourne 
William Foulstone

 

Saturday, 23rd November 2019

 

Assembly Room, Town Hall


09:30 Class M1: Musical Theatre or Film Solo 8 & under

Briallyn Williams

09:30 Class M2: Musical Theatre or Film Solo age 9

Briallyn Williams
Ruby Phipps

09:30 Class M3: Musical Theatre or Film Solo age 10

Taliesin Williams
Barney Ackerman
Alice Stevens
Carina Chicco
Maggie Franklin
Rhiannon Turner

10:25 Class M4: Musical Theatre or Film Solo age 11

Sophia Cox

10:25 Class M11: Musical Theatre or Film Duet 10 & under

Taliesin Williams & Briallyn Williams

10:25 Class M12: Musical Theatre or Film Duet 12 & under

Maddie Blake & Evie Howard
Lisa Grime & Aleesha Mwaura

11:05 Class M5: Musical Theatre or Film Solo age 12

Kacey Stock
Lisa Grime
Aleesha Mwaura
Lucy Burr

11:30 Class M6: Musical Theatre or Film Solo age 13

Martha Nicholson
Florence Boardman
Athena Hopkins
Amelia Martin
Emma Nailor

12:10 Class M7: Musical Theatre or Film Solo age 14

Daisy Miles
Rhys Bolter
Beth Bell
Phoebe Horne
Kiera Long

12:45 Class M13: Musical Theatre or Film Duet 15 & under

Florence Boardman & Athena Hopkins
Phoebe Horne & Ella Petherick

14:00 Class M8: Musical Theatre or Film Solo age 15

Isabella Lane
Emily Wawer
Emily Lawson
Megan Cuthbert 

14:00 Class M9: Musical Theatre or Film Solo (Open)

Annabel Bigland
Matthew Waters
Orla Dunne
Emily Beattie
Maisie Burch
Maddi Butler
Maddie Grace
Sophie Wilson

15:20 Class M10: Musical Theatre or Film Solo over 18

Patrick Williams

15:20 Class M14: Musical Theatre or Film Duet 18 & under

Orla Dunne & Eve Williams
Bliss Sibley-Greenslade & Matthew Waters

15:50 Class M15: Musical Theatre Group 11 & under

Starcast Performance Troupe

15:50 Class M16: Musical Theatre Group 14 & under

Starcast Angels
D-Town Teens

15:50 Class M17: Musical Theatre Group 18 & under

Starcast Singing Company
Flaming Youth

 

Cheese Hall, Town Hall


09:30 Class P6: Piano Solo Grade 4

Isabella Bowes
Harry Burton

09:30 Class P7: Piano Solo Grade 5

Jessica Raja

09:45 Class P14: Piano Repertoire 9 & under

Ezekiel Chan
Eliza de Voogd
Tanwen Jefferson
Emilia Churchill
Abigail Stirzaker
Annabelle Bott

10:25 Class P9: Piano Solo Grade 7

Thomas Peters
Isabella Bleaken 

10:55 Class P16: Piano Repertoire 13 & under

Ella Wilcock
Thomas Peters
Jessica Raja
Elijah Chan
Isabella Bleaken 
William Foulstone

11:55 Class P10: Piano Solo Grade 8

Nithilan Kanagaratnam
Ella Wilcock
Ezekiel Chan

12:20 Class P22: Piano Duet 9 & under

Harry Worral & Alexander Diment

12:20 Class P24: Piano Duet 13 & under

Thomas Peters & Jessica Raja

12:20 Class P25: Piano Duet 15 & under

Anna Hallett & Ella Wilcock

12:20 Class P26: Piano Duet 18 & under

Lily Steggall & Eliza Munday

14:00 Class P11: Piano Solo (Open)

Liana Tian
Anna Hallett
Lily Steggall
Elijah Chan
Madeleine Longbotham
Gabriel Longbotham
Eliza Munday

15:00 Class P19: Piano Concerto Open

Liana Tian
Lily Steggall
Gabriel Longbotham
Eliza Munday

15:55 Class P12: Piano Recital (Open)

Liana Tian
Anna Hallett
Lily Steggall
Madeleine Longbotham
Gabriel Longbotham
Jack Jazrawy-Brown